Day ten produced an unlikely gold for team India as Manjit Singh delivered the goods in the athletics section, bringing track and field its third gold.

Jinson Johnson made it a 1-2 for India in the 800 metres, as India’s strong showing in the athletics section continued. The mixed relay team bagged a silver as well, but the AFI appealed for an infringement and a final decision will be taken by a jury on Wednesday.

Pincky Balhara won a silver for Indian women in the women’s 53 kg category. Malaprabha Yallapa Jadhav also finished with bronze in the same category.

P V Sindhu also bagged a silver when she lost to Tai Tzu-Ying in the women’s singles badminton final.

Both the men and the women’s compound archery team lost to South Korea in their respective finals, and bagged silver medals.

Athletics

Event Player Time Results
Women's Hepthalon Swapna Barman, Purnima Hembram 7.30 am onwards After 4 events
Swapna: 2nd
Purnima: 3rd
Women's 200m - qualification Hima Das, Dutee Chand 8.15 am onwards Dute qualifies for final, Hima doesn't
Women's Javelin Throw - Final Annu Rani 5.55 pm  Finished sixth
Men's 800m Final Jinson Johnson, Manjit Singh 6.10 pm Manjit - GOLD
Jinson - SILVER
Women's 5000m Final L Suriya, Sanjivani Baburao  6.20 pm Suriya - 5th
Sanjivani - 7th
Men's 4x400m Relay Final Anas, Hima, Poovamma, Arokia 7.15 pm FINISHED SECOND, AFI LODGE APPEAL

Archery

Event Teams Time Results
Compound Women's Team Final India vs Korea  11:15 am SILVER
Compound Men's Team Final India vs Korea  12:05 am SILVER

Badminton

Event Players Time Result
Women's Singles Final PV Sindhu vs Tai Tzuying (Chinese Taipei) 11:40 am SILVER

Boxing

Event Players Time Results
Women's Feather (57kg) Quarter-finals Sonia Lather vs Jo Son Hwa (North Korea)  1:00 pm Lost 5-0
Women's Light (60kg) Quarter-finals  Pavitra vs Hasanah Huswatun (Indonesia)  1:45 pm Lost 3-2

Bridge

Event Time Results
Mixed Pair Qualification 8:00 am onwards Rajeev/Himani - 2nd
Kiran/Bachiraju - 8th
Rita/Arunkumar - 25th
Men's Pair Qualification 8:30 am onwards Shibhnath/Pranab - 6th
Debabrata/Sumit - 11th
Sapan/Subhash - 21st
Women's Pair Qualification 8:30 am Hema/Marianne - 2nd
Aparna/Feroza - 10th
Bharati/Vasanti - 19th

Cycling

Event Players Time Results
Women's Keirin Deborah, Sonali Chanu  7:30 am onwards Did not qualify
Women's Team Pursuit India 7:48 am onwards Did not qualify

Equestrian

Event Players Time Results
Jumping Individual and Team Kaevaan Kevic Setalvad, Chetan Reddy Nakula, Zahan Kevic Setalvad 6:30 am Team - 15th
Zahan - 37th
Kaevaan - 44th
Chetan - Eliminate

Hockey

Event Teams Time Results
Men's Pool A match India vs Sri Lanka 2:30 pm India won 20-0

Kurash

Event Players Time Results
Men's 66kg Jatin, Jacky Gahlot 12:30 pm Jatin - Lost in Round of 16
Jacky - Lost in Round of 32
Men's +90kg Aswin Chandran Pandari, Parikshit Kumar  12:30 pm Ashwin - Lost in Round of 32
Parikshit - Lost in Round of 16
Women's 52kg Malaprabha Yallappa Jadhav, Pincky Balhara 12:30 pm Pincky - SILVER
Malaprabha - BRONZE

Sepaktakraw

Event Teams Time Results
Women's Quadrant Preliminary Group B match India vs Japan 12:30 pm India lose 0-2

Squash

Event Teams Time Results
Women's Team Pool B match India vs Thailand  8:30 am India win 3-0
Women's Team Pool B match India vs Indonesia 5:00 pm India win 3-0
Men's Team Pool B match India vs Qatar 2:30 pm India win 2-1

Table tennis

Event Teams Time Results
Men's Semi-Final India vs South Korea 11 am onwards BRONZE

Volleyball

Event Teams Time Results
Men's volleyball India vs Pakistan 11:00 am India lost 1-3